Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/image001.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

   початок | новини | про інститут | структура | навчання | адреси | різне

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/top_5x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

 

Описание: Національна Академія Наук України
Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: Міністерство освіти і науки України

 

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

                                                                                                                                        Ukr  Eng             Назад

 

 

Розробка рекомендацій щодо коригування нормативних документів з аерогазового контролю на вугільних підприємствах України

Мінєєв С.П.1, Смірнов А.М.1, Янжула О.С.2, Макаренко Р.В.3

1Інститут геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова Національної академії наук України, м. Дніпро, Україна

2Вугільна Дирекція СП ТОВ «МЕТІНВЕСТ ХОЛДИНГ», м. Покровськ, Україна

3Шахтоуправління ім. Героїв Космосу ЧАО «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ», м. Павлоград, Україна

 

Фізико-технічні проблеми гірничого виробництва, 2022, (24), 41-52.

 

https://doi.org/10.37101/ftpgp24.01.004

full text (pdf)

 

ABSTRACT (IN UKRAINIAN)

 

Мета. Обґрунтування і розробка пропозицій щодо коригування нормативних документів щодо аерогазового контролю (АГК) на вугільних підприємствах України.

Методика. У статті розглянуто питання покращення нормативної бази України щодо аерогазового контролю (АГК) на вугільних підприємствах. На базі багаторічного опиту експертизи проектів АГК багатьох вугільних підприємств України, який є в ІГТМ НАН України, проаналізовано окремі недоліки та шляхи коригування нормативних документів, які визначають якість проектів систем аерогазового контролю і рівень експлуатації цих систем в реальних умовах вугільної шахти.

Результати. Зазначено, що у нормативних Інструкціях повинні враховуватися засоби безперервного автоматичного вимірювання концентрації пилу в рудниковому повітрі з метою санітарно-гігієнічного контролю, технологічного контролю рудничної атмосфери і зниження пиловибухонебезпечноcті, що має входити до функцій системи АГК. Також потрібно вказувати місця установки датчиків контролю пилу та на які ГДК (гранично допустимі концентрації) ці датчики налаштовані. Інструкції повинні включати норми щодо забезпечення системою АГК безперервного автоматичного контролю вмісту (концентрації) оксиду вуглецю в рудниковому повітрі з метою виявлення ознак підземних пожеж та їх ранніх (початкових) стадій. Також шахти всіх категорій повинні обладнуватись стаціонарними датчиками водню та кисню, а шахти, небезпечні по виділенню діоксиду вуглецю (вуглекислого газу), – стаціонарними датчиками діоксиду вуглецю. При необхідності система АГК повинна забезпечувати вимір (контроль) концентрації сірководню, оксиду азоту, діоксиду азоту, сірчистого ангідриду та інших небезпечних і шкідливих газів.

Наукова новизна. У статті на додаток до існуючих Інструкцій вказані місця установки стаціонарних датчиків контролю концентрації метану в газових шахтах, а також датчиків контролю швидкості і напрямку повітря (витрати повітря).

Практична значимість. З огляду на зазначені недоліки, появу нових засобів контролю, обробки, аналізу та зберігання даних, нових програмних засобів, а також нових запитів, що вимагають підвищення рівня безпеки праці в шахтах, виникла необхідність щодо створення нового спеціалізованого нормативного документа з проектування та експлуатації систем АГК на вугільних підприємствах України.

Ключові слова: вугільна шахта, аерогазовий контроль, нормативні документи, метан, датчик

 

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

 

1. Smirnov A.M., Mineev S. P., Motronenko D.V., Makarenko R.V., (2021), Питання підвищення якості аерогазового контролю на вугільних підприємствах України. [Issues of improving the air-gas control quality at coal enterprises of Ukraine], Modern engineering and innovative technologies, International periodic scientific journal, (No18, Part 1), 31-44, Published by: Sergeieva&Co Karlsruhe, Germany, www.moderntechno.de.

2. Минеев С.П. (2016). Прогноз и предотвращение выбросов угля и газа на шахтах Украины. Мариуполь: Східний видавничій дім, 254 с.

3. Минеев С.П. (2010). Горные работы в сложных условиях на выбросоопасных угольных пластах. // С.П. Минеев, А.А. Рубинский, О.В. Витушко, А.Г. Радченко. Донецк: Східний видавничий дім, 603 с.

4. Правила безпеки у вугільних шахтах: НПАОП 10.0-1.01-10 (зі змінами). (2015). [Чинний від 2010-06-17], Харків: Форт, 248 с.

5. Керівництво по обладнанню та експлуатації систем аерогазового контролю у вугільних шахтах (АГК). (1991). Мінвуглепром СРСР, 71 с.

6. НПАОП 10.0-5.02-04. Інструкція з контролю складу рудникового повітря, визначення багатогазовості та встановлення категорії шахт за метаном. (2004) Держнаглядохоронпраці України, (236), 29 с.

7. НПАОП 10.0-5.08-04. Інструкція з виміру концентрації пилу в шахтах та обліку пилових навантажень. (2004) Держнаглядохоронпраці України, (236), 11 с.

8. Положение об аэрогазовом контроле в угольных шахтах. Серия 05 (Документы по безопасности, надзорной и разрешительной деятельности в угольной промышленности). (2013) Выпуск 23. – М.: Закрытое акционерное общество «Научно-технический центр исследований проблем промышленной безопасности», 110 с.

9. Правила безопасности на предприятиях по обогащению и брикетированию углей (сланцев). (1990). Минуглепром СРСР, 115 с.

 

 

 

 

 

 

 

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Описание: http://www.ifgp.dp.ua/pic/1x1.gif

Design by ... ...